"İnsancıl" emperyalizmin Libya fırsatı

Arap toplumlarını saran halk hareketlerinin tetiklediği değişim dalgasını kendi kontrolü altına almak isteyen emperyalizm, Libya’daki iç savaş fırsatını kaçırmadı. Çürümüş Arap rejimlerinin, Avrupa solunun ve Türkiye egemenlerinin destek verdiği emperyalist müdahale Irak-Yugoslavya kırması yeni bir yıkım sürecinin kapılarını aralıyor. Libya’daki gerilimin toplumsal temelleri, emperyalist müdahale süreci ve müdahale karşısında takınılan tutumlara ilişkin yazıları “İnsancıl emperyalizmin Libya fırsatı” başlıklı dosyamızda topluyoruz.

1 Mayıs 2007 Taksim: "Bir yasak tarihe gömülüyor"

1977 1 Mayıs katliamının 30. yılında DİSK Başkanlar kurulu bu yıl 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama kararı aldıklarını açıkladı. DİSK’e 1 Mayıs’ın resmi tatil ilan edilmesi, 77 katliamının aydınlatılması için gerekli girişimlerin yapılması talebiyle çıktığı bu yolda, Türkiye’de sınıf mücadelesi ve beraberinde toplumsal mücadeleler tarihinde önemli bir yeri olan Taksim Meydanını geri almak için atılan bu kararlı adıma çeşitli kitle örgütleri ve siyasi partiler de destek verdi.

Geçen yıl 1 Mayıs kutlamalarının ardından Emek Platformu 2007 1 Mayıs’ını Taksim’de kutlama kararı almıştı. Fakat tarihe ortak inisiyatifle olarak not düşülen Taksim kararı geçen yıldan bu yıla geliniyorken yalnızca DİSK’n çağrısıyla hayata geçirildi. DİSK’in kararı kısa sürede ilerici sol muhalefette karşılığını buldu. TMMOB, PSAKD, TKP, Halkevleri, 78’liler Federasyonu Çalışma Grubu, Kaldıraç ve HÖC’de 1 Mayıs’ı tüm güçleriyle Taksim’de kutlayacaklarını açıkladı. KESK, ÖDP, EMEP ve çeşitli siyasi partilerle kitle örgütleri bölgesel ve yere düzeyde Taksim kutlamalarına katılacaklarını açıkladı. Türk İş ise işçi sınıfının gücünü bölme riskini göze alarak Kadıköy için yasal bir başvuru gerçekleştirdi.

Sendika. Org olarak bu kararın açıklanmasının ardından yaşanan gelişmeleri; Türkiye’de sol muhalefetin Taksim tartışmasıyla beraber ülke gündemine ve ona müdahale zeminlerine bakışlarını yansıtan haber ve açıklamaları bir dosya olarak sunuyoruz.

1 Mayıs 2010 Direne Direne Taksim

Yıllar süren mücadelenin ardından önce 1 Mayıs tatil ilan edildi, şimdi de Taksim 1 Mayıs’a açıldı. Emek hareketi ve Türkiye solu 1 Mayıs’a hazırlanıyor. İstanbul’da Taksim, ülke çapında onlarca kentte kutlanacak 1 Mayıs öncesi hazırlıklar, görüşler, değerlendirmeler, geçmişe dair hatırlatmalar, 1 Mayıs’ın rengini verdiği yayınlar ve anılar…

1 Mayıs 2012

Toplumsal muhalefetin simgesel gücü en yüksek günü 1 Mayıs yine dev bir kitlenin egemenlere isyanını başka bir dünya özlemini ifade eden sloganlarla buluşturdu. Peki bu enerji kime karşı, kiminle, hangi yolda, ne için seferber olacak? Tabandan yükselen yeni dinamiklerin ortaya koyduğu bu somut soru nasıl yanıtlanacak? 2012 1 Mayıs’ı üzerine çağrı ve değerlendirmeleri bu dosyada topluyoruz…

15. DİSK Genel Kurulu

DİSK, 15. Olağan Genel Kurulu 12-13-14 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Sendika.Org olarak genel kurul sürecinde adaylığını açıklayan, geçmiş dönem DİSK yönetiminde yer alan sendikaların genel başkanları ile görüştük. DİSK Genel Kurulu’nu haberleştirdik. DİSK Genel Kurulu ardından işçi sınıfı hareketi ve DİSK örgütlülüğüne dair tartışmalarla dosyamızı geliştirmeyi sürdüreceğiz…

2009 1 Mayıs'ının ardından

1 Mayıs 2009’da işçiler 31 yıl sonra yeniden Taksim Meydanı’na çıktı. 31 yıllık yasak, 1988’den beri sürdürülen uzun ve kararlı bir mücadelenin ardından tarihe gömüldü. Krizin yıkımının derinleştiği, yoksulluk ve işsizliğin can yaktığı koşullarda Türkiye solu ve emek örgütleri alan ve içerik konusunda ciddi ayrışmalar yaşayarak 1 Mayıs meydanlarına çıktı. 1 Mayıs’ın ardından alan ve içerik konusunda yürütülen tartışmalar sürüyor. Sendika.org 1 Mayıs’a ilişkin yapılan değerlendirmeleri dosya konusu olarak ele alıyor.

2011 seçim sonuçları üzerine

AKP’nin esas olarak sağın birliğini sağlama stratejisi üzerine kurulu sandık zaferi, ne onun sistem içindeki ve sokaktaki zayıflıklarını ortadan kaldırıyor ne de hesaplaşmayı bir başka sandık gününe erteliyor. Seçim sonuçları üzerine değerlendirme yazılarını bu dosyada topluyoruz.

2011'in izleri, 2012 beklentileri

Ülkemizde ve dünyada toplumsal mücadeleler geride nasıl bir yıl bıraktı, nasıl bir yıla giriyoruz? 2011 değerlendirmeleri ve 2012 beklentileri bu dosyada…

2015 Genel Seçimi

wp-content/uploads/2015/06/2015_secim_harita1.jpg

Türkiye, 2015 Genel Seçimi’ne nasıl geldi? Seçim sonuçları ne? Neyi gösteriyor? İlgili tüm haber ve makaleler…

25 Kasım 2015

‘Erkek-devlet şiddetine karşı yaşam, barış, özgürlük’ diyerek 25 Kasım’a giden kadınlar hikayelerini, mücadeleyi, direnişi anlatıyor
Saray’ın katliam ve savaş politikalarıyla 1 Kasım’da iktidarı yeniden ele geçirdiği dönemde kadınlar 25 Kasım’da tüm Türkiye’de sokağa çıkacak. 2012 yazında kürtaj eylemleriyle mücadelelerini daha da büyüten kadınlar, AKP’nin sandıkta da yenildiği 7 Haziran öncesinde ve sonrasında sokağın en dinamik güçlerinden biri olmuştu.
Seçim öncesinde her yerde AKP’nin karşısına dikilen, stantlarına gidip erkek şiddetiyle öldürülen kadınların, katliamlarda yaşamını yitirenlerin hesabını soran, seçim araçlarının önünü tek başına kesip “Bu mahalleye katiller, hırsızlar giremez” diye haykıran, duvarları talepleriyle dolduran kadınlar, bu 25 Kasım’da devlet ve erkek şiddetinin cisimleşmiş hali olan AKP iktidarının karşısına dikilecek.
Sendika. Org olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da bir dosya hazırlamaya çalıştık. Bu yılki dosyamızın başlığı 25 Kasım’ın ana gündemi olan erkek ve devlet şiddetine karşı mücadele. “Erkek-devlet şiddetine karşı yaşam, barış, özgürlük” diyen kadınların yazıları, şiirleri, onlarla yapılan röportajlardan oluşan dosyamız tüm kadınların katkısını bekliyor.

31 Mayıs'tan 9 Aralık'a Hopa yazıları

Hopa olayları ve ardından gelen Hopa operasyonları, davaları hakkında 31 Mayıs’tan bu yana Sendika.Org’da yazılanlar ve basından derlediklerimiz bu dosyada.

1 2 3 5